Poznaj najbardziej popularne obecnie miniaturowe rasy psów- czym się różnią i co je charakteryzuje

Małe psy mają w sobie coś takiego, że potrafią rozczulić człowieka do łez i sprawić, iż można się w nich zakochać bez pamięci. Tendencja ta jest stała. Jedyne co się zmienia to preferencje co do ras. Jeszcze nie tak dawno na świeczniku były jorki, maltańczyki czy teriery. Dzisiaj najwięcej zainteresowania wśród małych psów wzbudza chihuahua.

Co ludzie sądzą o miniaturowych rasach psów?

Psy o niewielkich rozmiarach kojarzą nam się jedynie jako te domowe, które nie muszą na co dzień nic robić. Ich żywot polega na tym, że muszą tylko leżeć, stroić się, słuchać poleceń właściciela i pachnieć. Jest to błędny osąd, gdyż nie zawsze tak było. Psy miniaturki zostały wyhodowane do wielu celów. Jedne miały za zadanie wyłapać wszystkie gryzonie, drugie musiały pomagać przy wypasie zwierząt, a jeszcze inne zostały sprowadzone na świat wyłącznie po to, by brać udział w konkursach piękności czy wystawach i zdobywać dla swoich właścicieli cenne nagrody. Psy miniaturki, choć niepozorne potrafi zaznaczyć swój temperament i bronić się, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pies miniaturka rasy

Teriery miniaturowe

Wśród powyższej grupy psów na pierwszy plan wysuwa się Yorkshire terier. Jest to malutki piesek o ciemnej sierści. Jest on bardzo zwinny, przyjacielski. Lubi ganiać za małymi gryzoniami takimi jak myszy czy norki. Sprawdzi się nawet jako odstraszacz kretów, gdyż umie kopać i penetrować ziemię, wiec z łatwością dostanie się do kreciego kopca.

Do terierów o miniaturowej budowie należy też Jack Russell terier. To piesek o dosyć zdecydowanym temperamencie, bardzo ruchliwy. Posiada on silny instynkt myśliwskie. Niemniej jest on raczej pogodny, wesoły i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Co do budowy to spośród innych terierów wyróżnia go twardy, krótki włos oraz łaciate umaszczenie. Jack Russell ma też około 30 cm wzrostu i waży 6 kg- co jak na psa tej rasy nie jest jakimś marnym wynikiem.

Ostatnim spośród psów rasy terier, na którego warto zwrócić uwagę, jest West highland white terier. Ma on zawsze białą sierść, co stanowi jego cechę dziedziczną. Tak samo, jak to, że ma przy tym czarne oczka i malutki, ciemny nosek. West highland white terier jest pieskiem przebojowym, ruchliwym. Jego szczęki i ich ułożenie sugerują, że ma zawadiacki uśmiech. On tak naprawdę wcale się nie śmieje, lecz jego szerokie szczęki dają takie złudzenie optyczne.

Inne miniaturowe rasy psów

Do małych ras psów należy z pewnością pinczer miniaturowy. Jest on powszechnie znany pod nazwą ratlerek. Pinczer miniaturowy jest stawiany na równi z dobermanem, owczarkiem niemieckim czy rottweilerem, a to z powodu tego, że wszystkie one wywodzą się od wspólnego przodka. Pinczer miniaturowy jest bardzo dzielny i odważny. Cechuje się ponadprzeciętną wytrzymałością i inteligencją. Mimo że wywodzi się z raczej z rasy psów raczej agresywnych, zupełnie po nim tego nie widać.

Sznaucer miniaturowy to kolejny przedstawiciel ras miniaturowych psów. Od swoich większych kuzynów odróżnia się nie tylko mniejszym wzrostem, ale i umaszczeniem. Sznaucery miniaturowe można spotkać w czterech wariantach umaszczenia, to jest czarnym, czarno- srebrnym, pieprz i sól oraz białym. Podczas gdy sznaucery duże i średnie występują jedynie w kolorze czarnym albo mają sierść przypominającą swoim odcieniem pieprz i sól. Sznaucer miniaturowy jest dość głośnym, lecz grzecznym psem. Nie ma więc przeszkód, by trzymać go nawet w niewielkim metrażu. Nie narobi tam szkód ani nie nabawi się tam klaustrofobii.

Do małych psów o miniaturowej posturze należy także chihuahua. Jest prawdziwym maleństwem, bo może ważyć poniżej jednego kilograma. Jego cechą wrodzoną jest jabłkowata głowa i odstające uszy. Chihuahua jest psem zadziornym, często atakuje znacznie większe od siebie psy- zupełnie nie zdając sobie sprawy z przewagi przeciwnika. Bywa przy tym bardzo towarzyski i przymilny dla ludzi. Spośród wszystkich domowników zwykle wybiera sobie jednego, którego darzy większą sympatią.

1 thought on “Poznaj najbardziej popularne obecnie miniaturowe rasy psów- czym się różnią i co je charakteryzuje

  1. Przesłodkie są małe rasy psów. Zaskoczeniem jest, że mogą wymagać więcej pielęgnacji niż duże rasy.

Comments are closed.