Króliki – co warto o nich wiedzieć?
Króliki to zajęczaki, które często wybierane są jako zwierzątko domowe. Zwierzęta te są łagodne, zatem nadają się do domu z dziećmi. W sklepach zoologicznych, jak i w hodowlach znajdziemy wiele ras. W zależności od gatunku króliki mogą ważyć 1-2,5 kg. Zwierzęta te żyją dłużej niż większość gryzoni. Średnio jest to 7-10 lat.
Króliki – co warto o nich wiedzieć?
Królik to zwierzak, który do szczęścia potrzebuje kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Dlatego też powinniśmy mieć 2 króliki. Najlepiej wybrać dwa osobniki tej samej płci, dzięki czemu unikniemy ich rozmnażania. Nieco lepiej dogadują się samiczki. Samce mogą sprzeczać się o terytorium, dlatego też powinny mieć nieco większą klatkę. Oczywiście każdy zwierzak ma inny charakter. Może być tak, że samce będą lepiej się dogadywać niż samiczki. Możemy także trzymać króliki obu płci, jednak powinniśmy je wysterylizować. Kastracja u samców i sterylizacja u samic pozwala także uniknąć niektórych chorób u królików. Zwierzęta te są duże, zatem zabieg ten jest w miarę bezpieczny. U mniejszych gryzoni wiązałoby się to z większym ryzykiem.
Wyprawka dla królika powinna zawierać klatkę z wyposażeniem, pokarm, a także akcesoria pielęgnacyjne. Klatka dla królika powinna być duża, jednak nie musi być wysoka. Optymalna długość klatki dla jednego królika to 100 cm, a dla dwóch 120-160 cm. Jeśli chcemy mieć większe stadko królików, to dobrym wyborem może okazać się kojec. Powinien mieć on około 60 cm wysokości, żeby króliki z niego nie wyskoczyły. Jako podłoże w klatce dobrze sprawdzi się żwirek bądź podkłady higieniczne. Króliki stosunkowo łatwo nauczyć załatwiania się do kuwety. Zatem jako podłoże do klatki możemy stosować podkład higieniczny, ręcznik bądź koc. W rogu klatki musimy umieścić kuwetę ze żwirkiem. Ważne jest to, żeby był on niezbrylający. Zatem nie sprawdzi się tu żwirek dla kota. Najlepszy będzie ten drewniany. Kołowrotek dla królika nie jest dobrym wyborem. W sklepach ciężko jest znaleźć odpowiednio duży kołowrotek. Z kolei zbyt mały może doprowadzić do urazów kręgosłupa. W klatce musi znaleźć się paśnik na siano które jest podstawą diety. Najlepiej mieć jedną miskę na każdego królika. W ten sposób unikniemy bójek o jedzenie.
Króliki musimy wypuszczać na minimum 2 godziny dziennie. Zapewnia im to możliwość rozładowania nadmiaru energii. Bez tego zwierzęta te będą znudzone, a nadmiar energii mogą wykorzystać np. na walkę między sobą. Zatem musimy dać naszym pupilom możliwość ruchu, jeśli chcemy mieć króliki żyjące w zgodzie. Pokój, w którym puszczamy zwierzęta musi być odpowiednio przygotowany. Kable i gniazdka musimy zakryć np. poduszkami, książkami czy meblami. Króliki na początku gryzą wszystko, żeby zobaczyć co nadaje się do jedzenia. Na wybiegu możemy postawić kuwetę ze żwirkiem. W ten sposób nasze pupile powinny załatwić się właśnie tam. Królikom stale rosną pazury, dlatego też musimy regularnie je obcinać. Sierść królików jest gęsta. Zaniedbanie regularnego czesania doprowadzi do powstania kołtunów. Trudno jest je usunąć, a często jedynym wyjściem jest ogolenie zwierzaka. Dlatego też codziennie powinniśmy czesać królika.
Prawidłowe żywienie królika jest ważne dla zachowania jego zdrowia. Podstawą żywienia jest siano, które stale powinno znajdować się w paśniku. Warto podawać różne rodzaje siana. To bardziej zielone jest chętniej jedzone przez króliki. Z kolei to twardsze i bardziej wysuszone siano pomaga w ścieraniu stale rosnących zębów. Króliki mają słabą perystaltykę jelit, a siano pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej. Następnie w piramidzie żywieniowej królików znajdują się zioła. Dziennie na jednego królika powinniśmy podawać garść suszonych ziół, kwiatów i korzeni roślin. Karma dla królika powinna być dobrej jakości. Warto wybrać tą bezzbożową, która pozwala uchronić królika przed otyłością. Na jednego królika podajemy łyżkę stołową karmy dziennie. W przypadku młodych królików możemy podawać dwie łyżki karmy. Warto także podawać świeże warzywa i owoce. Jednak owoce najlepiej traktować jako przysmaki, gdyż zawierają sporo cukrów.