Chirurg weterynaryjny. Kim jest? Kiedy zgłosić się do niego ze zwierzakiem?

W medycynie weterynaryjnej chirurgia jest jedną z podstawowych dziedzin. Chirurdzy weterynaryjni mają codziennie pełne grafiki, ponieważ złamania, zwichnięcia czy zerwania więzadeł nie omijają czworonożnych pupili. W przychodniach i klinikach weterynaryjnych codziennie dyżurują chirurdzy, którzy przeprowadzają zarówno operacje ratujące życie, jak i planowane zabiegi.

Kim jest chirurg weterynaryjny?

Lekarz weterynarii po ukończeniu trwających 5 i pół roku studiów oraz po przepracowaniu w zawodzie 2 lat, może złożyć wniosek o przyjęcie go na studia specjalizacyjne z zakresu chirurgii weterynaryjnej. Studia trwają 6 semestrów i kończą się egzaminem. Po jego zaliczeniu lekarz otrzymuje tytuł specjalisty. W samej chirurgii weterynaryjnej wyróżniamy wąskie specjalizacje. Wśród nich można wymienić m. in.:

  • chirurgię okulistyczną,
  • chirurgię stomatologiczną,
  • chirurgię kardiologiczną,
  • ortopedię.

Kiedy właściciel powinien zgłosić się na konsultację do chirurga weterynaryjnego?

Lekarz pierwszego kontaktu zwykle nie zajmuje się składaniem złamanych kończyn czy operowaniem ropomacicza. Do takich zabiegów w każdej przychodni jest wyznaczony dyżurujący chirurg. Internista po zbadaniu pacjenta, decyduje czy konieczna jest konsultacja u specjalisty i umawia zwierzaka do chirurga. Właściciele zwykle zgłaszają się do ortopedy, kiedy zauważą, że ich pies ma problemy z chodzeniem, kuleje, albo ma nieskoordynowane ruchy. Nie zawsze zaburzenia mają podłoże wyłącznie ortopedyczne, czasami konieczne jest połączenie kilku dziedzin weterynarii np. chirurgii i neurologii. Do chirurga okulistycznego pacjenci trafiają m.in. w celu korekcji nieprawidłowo wykształcony powiek, albo usunięcia gałki ocznej. Chirurg kardiologiczny zajmuje się usuwaniem wad wrodzonych mięśnia sercowego. Zaś do chirurga stomatologicznego pacjenci są kierowani, kiedy należy usunąć zęby mleczne, albo stałe.

Jakie badania dodatkowe są wykonywane w chirurgii weterynaryjnej?

Oprócz podstawowego badania klinicznego pacjenta chirurg zwykle do postawienia ostatecznej diagnozy i zaplanowania zabiegu potrzebuje więcej informacji. To oznacza, że konieczne może być wykonanie badań dodatkowych. W chirurgii weterynaryjnej najczęściej przydaje się badanie radiologiczne, a także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W przypadku chirurgii tkanek miękkich istotne może okazać się badanie ultrasonograficzne. Oczywiście przed każdą operacją w znieczuleniu ogólnym chirurg musi mieć aktualne wyniki badani krwi zwierzaka.

Gdzie szukać chirurga weterynaryjnego?

Niemal w każdej lecznicy weterynaryjnej dyżuruje chirurg. Jednak poważne zabiegi np. ortopedyczne są zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w momencie operacji ratujących życie np. krwotoku wewnętrznego po wypadku. Wtedy chirurg powinien niemal natychmiast po ustabilizowaniu stanu pacjenta zająć się zabiegiem. Jeśli właściciel podejrzewa, że jego zwierzakowi będzie potrzebna pomoc specjalisty, to przed przyjazdem do kliniki warto zadzwonić i zapytać czy w danej placówce przyjmuje chirurg.