Świnki morskie – co warto o nich wiedzieć?

Świnki morskie to gryzonie, które często wybierane są jako zwierzątko domowe. Jednak nie dla wszystkich będzie to najlepszy wybór. Świnki są dość duże, dlatego że potrzebują odpowiedniej klatki. Gryzonie te są dość hałaśliwe, zwłaszcza kiedy zbliża się pora karmienia. Zatem nie nadają się do małych mieszkań, jeśli mamy problemy ze snem. Gryzonie te żyją średnio 6-8 lat. Świnki ważną około 700-800 gramów, jednak czasem może być to nawet około kilograma. Długość ich ciała to maksymalnie 30-40 cm.

Świnki morskie – co warto o nich wiedzieć?

W sklepach zoologicznych znajdziemy najczęściej świnki długowłose. Z kolei w hodowlach mamy szeroki wybór ras, które różnią się między sobą długością i kolorem sierści. Świnki morskie skinny są dobrym wyborem dla alergików. Nie posiadają one sierści, przez co nie uczulają. Dla alergika lepiej sprawdzą się samiczki, gdyż mocz samców może uczulać. Ma to związek z tym, że samce znaczą moczem swój teren. Przez to zawiera on substancje, które mogą uczulać alergików. Świnki morskie należy regularnie czesać i kąpać. Do tego przyda się specjalny szampon dla gryzoni. Musimy także regularnie obcinać świnkom pazury, które stale rosną. Zbyt długie pazury utrudniają śwince chodzenie. Warto zatem kupić cążki do pazurków.

Świnki morskie to duże gryzonie, które potrzebują odpowiednio dużej klatki. Minimalna długość klatki dla jednej świnki to 80 cm, a dla dwóch 100-120 cm. Pamiętajmy także, że świnki są stadnymi zwierzętami. Warto zatem rozważyć kupno dwóch świnek. Najlepiej wybrać zwierzaki tej samej płci. Kastracja czy sterylizacja u świnek jest ryzykowna, ze względu na ich wielkość. Świnki mają słaby kręgosłup, dlatego też nie powinniśmy kupować piętrowej klatki, a także półek. Jeśli jednak zdecydujemy się na piętro bądź półki w klatce, to pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniego wejścia. Rampa do wchodzenia na półkę powinna być długa i ułożona pod niedużym kątem. Takie wejście jest bezpieczne dla świnek. Kołowrotek nie nadaje się dla tych gryzoni ze względu na słaby kręgosłup. Jako podłoże w klatce dobrze sprawdzi się żwirek drewniany. Świnki mają delikatne łapki, dlatego warto kupić legowisko czy kocyk, żeby nasze pupile mogli odpocząć na miękkim podłożu. Na żwirek możemy kupić specjalną matę, żeby świnki mogły chodzić po miękkim podłożu. Podkładu higieniczne także sprawdzą się jako podłoże do klatki dla świnek. W klatce musi znaleźć się paśnik na siano. Siano, które położyły byśmy na ziemi może zostać obsikane przez świnki. Jeśli takie sianko zostałoby zjedzone, mogłoby dojść do zatrucia świnki. Wtedy konieczna byłaby wizyta u weterynarza. Paśnik możemy zamontować wewnątrz klatki bądź po zewnętrznej stronie. Możemy także kupić paśnik w kształcie kuli, który wieszamy w dowolnym miejscu w klatce. Miski dla świnek powinny być ciężkie i niskie. Dobrze sprawdzą się te ceramiczne, gdyż świnki ich nie przewrócą.

Prawidłowe żywienie świnek morskich jest ważne, jeśli chcemy, aby nasze zwierzaki były zdrowe i długo żyły. Podstawą żywienia jest siano, które stale musi znajdować się w paśniku. Sianko pełni dwie funkcje. Pierwsza to ścieranie stale rosnących zębów. Druga to przesuwanie treści pokarmowej w jelitach. Świnki muszą stale jeść siano, żeby strawiony pokarm nie zalegał w jelitach. Następnie w kolejności są świeże warzywa, a także owoce w małej ilości. Świnki morskie sporą część dnia spędzają na jedzeniu. Jednak pamiętajmy, że siano nie jest kaloryczne. Sałata, natka pietruszki, koperek czy nać marchwi są dobrym źródłem witamin, a także nie są niskokaloryczne. To właśnie te zielone warzywa powinny być podstawą diety. Warto podawać różne warzywa i owoce. Suszone zioła, kwiaty i korzenie są dobrym urozmaiceniem diety. Karma dla świnek morskich powinna być traktowana jako dodatek. Dorosła świnka powinna dostać łyżkę karmy dziennie. Młode świnki mogą dostawać 2 łyżki karmy, co zagwarantuje świnkom prawidłowy wzrost.