Jeż pigmejski – co warto o nim wiedzieć?

Jeż pigmejski to mało ruchliwe zwierzę, które coraz częściej znajduje się w naszych domach. W naturalnym środowisku zwierzęta te dożywają do około 3 lat. W warunkach hodowlanych żyją średnio 6-10 lat. Zatem jest to zwierzę, które spędzi z nami trochę czasu. Jeże są łagodne w stosunku do człowieka, jednak mogą walczyć między sobą o terytorium. Dlatego też powinniśmy trzymać je osobno.

Jeż pigmejski – co warto o nim wiedzieć?

Jeż pigmejski to zwierzę, które nie wymaga dużo opieki. Większość dnia jeże przesypiają. Najbardziej aktywne są w nocy. Dlatego wspólną zabawę warto zaplanować na wieczór. Jeż to dość drogie zwierzę, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na jego zakup. Cena jeża zaczyna się od około 600-700 złotych. Wszystko zależy od miejsca zakupu. W sklepach zoologicznych cena może być nieco niższa. Kupno jeża i odpowiednio dużego terrarium to wydatek ponad 1000 złotych. Jednak późniejsze utrzymanie zwierzaka nie jest drogie. Jeż pigmejski potrzebuje terrarium o wielkości minimum 120x50x40 cm, jednak im większe tym lepsze. Jeże chodzą wolno, jednak pokonują duże dystanse. Dlatego też warto zakupić kołowrotek bądź dysk. Ważne jest to, żeby miał średnicę minimum 40 cm. W klatce musi znaleźć się schronienie dla jeża. Możemy kupić domek drewniany np. taki jak dla królika. Do domu warto dać siano, które umożliwi jeżowi schowanie się w nim. W naturze zwierzęta te lubią chować się w gęstej trawie bądź pod liśćmi. Jako podłoże w klatce dobrze sprawdzi się żwirek drewniany wymieszany z trocinami. Możemy także kupić korę, którą stosuje się np. dla żółwi czy jaszczurek. Drewniana kora dobrze chłonie mocz i zapachy. Miski na pokarm najlepiej ustawić daleko od domku. W ten sposób jeż będzie musiał przejść kawałek, żeby zdobyć pokarm.

Żywienie jeża jest ważnym aspektem w opiece nad tym zwierzakiem. Wiele osób błędnie myśli, że jeże żywią się owocami bądź warzywami. Podstawą diety jeża są owady i larwy robaków, które są dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Zboża, warzywa i owoce także są ważnym elementem diety jeży, gdyż dostarczają im witamin i minerałów. Rosnąca popularność jeży zmusiła producentów pokarmów dla zwierząt do stworzenia karmy właśnie dla nich. Karma dla jeży to zbilansowany pokarm dostosowany do potrzeb tego gatunku. W sklepach znajdziemy zarówno pokarm suchy, jak i mokry. Niestety nie wszystkie sklepy zoologiczne posiadają pokarm dla jeży. W tym wypadku sprawdzi się dobrej jakości karma dla kota. Jako urozmaicenie diety możemy podawać świeże warzywa, owoce, a także gotowane mięso i jaja.

Przeczytaj również