3 ćwiczenia, które pomogą zbudować zaufanie z twoim koniem

Jeśli jesteście kimś takim jak ja, to dostaliście się do końskiego świata, ponieważ kochacie te zwierzęta. Kochacie czas spędzony razem z nimi oraz te wszystkie wspomnienia, które później pozostają. Związek, jaki ma się z koniem, jest ważny. Lecz, jak każdy związek, ważne jest, aby był radosny, oparty na zaufaniu i wzajemnym połączeniu – nie na walce, strachu, niepokoju, lub braku zaufania.

Jest wiele osób na świecie, które doceniają majestat i dumę koni, które od dawna towarzyszą ludzkości. Niezależnie od tego, czy są to zwierzęta zaprzęgowe, czy trenowane do zawodów jeździeckich, czy nawet dzikie konie, niewielu może oprzeć się ich urokowi. Konie są jednak zwierzętami, których bardzo trudno jest traktować i szkolić, a w każdym razie należy najpierw zdobyć ich zaufanie, starając się podejść do nich w jak najmniej traumatyczny sposób.

Aby zbudować fundament i zdobyć zaufanie konia, skoncentrujcie się najpierw na wielkich rzeczach – czyli na tych podstawowych elementach, które sprawiają, że wasz koń funkcjonuje. Kiedy buduje się podstawę opartą na zaufaniu, to jest to bardzo podobne do posiadania skarbonki, z której można ciągle korzystać w przyszłości. Za każdym razem, gdy dokonujecie „wkładu”, ten bank staje się coraz większy. Tak więc w treningu lub w ciężkiej sytuacji macie tę „walutę” do odzyskania.

Zamiast pisać listę „co robić, a czego nie”, podzielę się z wami sekretami, które kryją się za wzmocnieniem zaufania do waszego konia w 3 prostych i łatwych ćwiczeniach. Zastosujcie te taktyki, a zostaniecie nagrodzeni trwałym połączeniem, prawdziwym zaufaniem i energiczną chęcią, którą pragniecie zarówno wy, jak i wasz koń.

1. Bądźcie przewidywalni:

Konie nie przychodzą automatycznie na ten świat wyposażone w umiejętności i zdolności do rozumienia człowieka. Natomiast bardziej żyją, trwają i rozwijają się w ludzkim świecie. Pierwszym krokiem w budowaniu zaufania jest bycie przewidywalnym, będąc konsekwentnym. Starajcie się być konsekwentni w kwestii poziomu energii, emocji i tego, jak pokazujecie się wokół własnego konia. Bądźcie konsekwentni w swojej komunikacji, zawsze wysyłając i odbierając komunikaty w ten sam sposób – w sposób, który zarówno wy, jak i wasz koń wyraźnie rozumiecie. Przewidywalność jest komfortowa. Zwiększa pewność siebie i pozwala na bogatsze chwile nauki. Często do danej myśli dodajemy inne myśli, które tylko powodują, że poziom emocji i energii po drugiej stronie staje się coraz bardziej zamieszany. Nasz koń próbuje odczytać (przewidzieć) nasze intencje, poziom energii i język ciała. Po prostu chce wiedzieć, co „mówimy”. Jeśli zaistnieje rozłączenie (zasadniczo mówimy i robimy rzeczy, których tak naprawdę nie mamy na myśli ani nie wierzymy), koń wyraźnie odbiera to rozłączenie i jest zdezorientowany. Ponadto, jeśli jesteście nieprzewidywalni w swoich codziennych emocjach…..sprawiacie, że stajecie się o wiele trudniejsi do zaufania.

2. Bądźcie dobrymi słuchaczami w każdej chwili:

Rozmowa jest naszym naturalnym celem. Ale nie jest to samo z końmi. Komunikują się przede wszystkim poprzez mowę ciała i ekspresję oczu, uszu i pyska. Ten subtelny język może zostać przeoczony, jeśli nie będziecie zwracali na niego uwagi. Kiedy zwolnicie tempo mówienia i po prostu pozwolicie koniowi „przemówić”, zaczniecie dostrzegać zmianę w jego zachowaniu. Szybko koń zauważy, że go rozumiecie. Po prostu spędzajcie z nimi czas……słuchając: wolni od oczekiwań, pozwalając na wybór, słuchając ich, pielęgnując je, czy wybierając się razem na wspólny długi spacer. Żeby było jasne, to jest czas spędzony *nie* na ćwiczeniach. Ważne jest, aby czas spędzony z końmi był wolny od planów, rzeczy do zrobienia, zadań na temat tego, jak, kiedy, gdzie koń powinien działać, być i robić. Dowiedzcie się, co ich motywuje – i zróbcie więcej! Jeśli macie konia, który uwielbia wielką piłkę do gry na arenie, bieganie w małych podskokach, lub kłusowanie w polu za wami, zróbcie to! Zacznijcie pytać konia: „jak się czujesz? Podoba ci się to?”. Koń nabiera pewności siebie oraz klarowności w komunikacji i zaczyna opowiadać wam więcej!

3. Ciekawość jest kluczem:

Ciekawość otwiera więcej możliwości niż cokolwiek innego. Ciekawość jest oznaką zaufania. Ciekawski koń szuka. Szuka odpowiedzi, doświadcza otaczającego go świata, lub szuka nowego spojrzenia, aby dowiedzieć się czegoś nowego. Chcemy „wyszkolić” konie… co oznacza, że chcemy, aby próbowały, uczyły się, a potem robiły rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiły. Jaki jest więc lepszy sposób, aby nauczyć lub wprowadzić ich w coś nowego, niż z ich własną, wewnętrznie zasilaną ciekawością? Kiedy koń próbuje nowych rzeczy na własny rachunek……bada i testuje. To prowadzi do zmotywowanego konia, pełnego pewności siebie!

Stworzenie relacji pełnej zaufania z koniem wymaga czegoś więcej niż tylko dobrego treningu. Bez względu na to, na jakim poziomie doświadczenia obaj jesteście, i bez względu na to, jaki styl jazdy wy preferujecie.